Bashke

Nga Buffon te Ozil, Bale, Hazard dhe Ibrahimovic – formacioni me legjendat që u pensionuan më 2023

Çdo sezon, futbolli sjell jetë në kujtime të panumërta. Ndryshe nga një sezon i Major League Soccer dhe shumë gara të tjera që fillojnë dhe mbarojnë në të njëjtin vit, të tjerat zakonisht kryqëzojnë afatet kohore të dy viteve radhazi.

Me sezonin 2022/23 që përfundon rreth mesit të vitit 2023 dhe sezoni i ardhshëm fillon 2023/24 që fillon pas pak muajsh, lojtarët kanë shumë më pak kohë larg futbollit.

Dhe së bashku me talentet e rinj që zënë skenën qendrore nën dritën e ndritshme, shumë bëjnë një hap prapa për t’i dhënë fund karrierës së tyre të jashtëzakonshme.

Do të ketë gjithmonë valë të reja nostalgjie kur bëhet fjalë për lojtarët e pensionuar, veçanërisht ata që kanë dalë në pension relativisht kohët e fundit.

Me sa mbajnë mend tifozët, disa nga këta emra kanë qenë ndër lojtarët më të mirë në botë. Ndërsa e kuptojnë se këta lojtarë nuk do të luajnë më kurrë futboll profesionist, një valë nostalgjie dhe melankolie mund t’i pushtojë.

Plotësimi i aftësive të tyre të jashtëzakonshme janë personalitetet e mëdha të këtyre sportistëve, disa prej të cilëve do të jetojnë në kujtesën e dashur për vitet në vijim.

Formacioni me lojtarët më të mëdhenj që dolën në pension në 2023

Zlatan Ibrahimovic

Me siguri veterani më i shquar i të korrave. Pas Cristiano Ronaldos dhe Leo Messit në garë për lojtarin më të mirë të shekullit të 21-të, Zlatan Ibrahimovic bën një argument bindës.

Ibra ishte një lojtar nomad që luajti në 827 ndeshje, duke shënuar 496 gola dhe 205 asistime gjatë karrierës së tij të gjatë. Si dhe 62 gola në 122 paraqitje për Suedinë. Edhe pse ai ishte një pretendent për çmimin Puskas çdo vit, ai e fitoi atë vetëm në vitin 2013 për golin më të mirë.

Suedezi u emërua golashënuesi më i mirë i ligës pesë herë – dy herë në Francë dhe dy herë në Itali – gjatë karrierës së tij si lojtar. Ai fitoi gjithsej dhjetë tituj të ligës – pesë në Itali, katër me Paris Saint-Germain dhe një në Spanjë me Barcelonën – midis pesë ligave më të mira. Sulmuesi legjendar nuk arriti të ngrinte trofeun e Ligës së Kampionëve asnjëherë.

Më në fund, bota e kuptoi se suedezi është njerëzor si të tjerët, pasi ai njoftoi tërheqjen e tij nga futbolli. Ibrahimovic, në moshën 41-vjeçare, njoftoi tërheqjen e tij nga AC Milan para ndeshjes së fundit të sezonit 2022/23 kundër Hellas Verona.

Gareth Bale

Kur bëhet fjalë për superyjet moderne, Gareth Bale është atje me më të mirët prej tyre. Gjatë kulmit të tij, uellsiani ishte ndër lojtarët më të mirë në botë. Megjithatë, vitet e tij të dobëta të fundit i zhgënjyen fansat dhe ia prishën karrierën e tij emocionuese.

Bale ishte performanca e jashtëzakonshme e turneut në shumë finale dhe fitimi i pesë trofeve është një arritje e jashtëzakonshme sipas standardeve të kujtdo. Por, pavarësisht paraqitjeve prej ylli në Madrid, ai kurrë nuk u ndje i dashur nga trajnerët e tij spanjollë apo shtypi.

Pesë trofetë e Ligës së Kampionëve që ai ka fituar e bëjnë të pamundur vënien në dyshim të vendimeve të tij në karrierë. Lëndimet shkurtuan karrierën e tij, por ai gjithsesi arriti 553 ndeshje – jo keq për një lojtar të nivelit të tij të aftësive.

Bale grumbulloi 185 gola dhe 137 asistime në ato ndeshje të klubit ndërsa luante për Real Madrid, Tottenham Hotspur, Southampton dhe Los Angeles FC. Në janar të vitit 2023 ai njoftoi pensionimin e tij.

Mesut Ozil

Edhe një sportist shumë i talentuar që dukej se kishte shumë më tepër për të ofruar, por i mungonte zemra. Dallimi kryesor midis Ozil dhe Bale është se i pari rrallë ndjente nevojën intensive për të konkurruar.

Megjithëse njihet gjerësisht si një nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave, Ozil lë me përshtypjen se mund të ketë qenë shumë më i suksesshëm. Megjithatë, forca e tij ishte aftësia e pandryshuar e futbollit.

97 golat dhe 222 asistimet e tij në 604 ndeshje flasin vetë. Ozil ishte një gjeni, pavarësisht se fitoi vetëm një trofe lige në të gjithë karrierën e tij, gjë që është befasuese. Ai solli disa momente të paharrueshme në Ligën Premier dhe ndihmoi Gjermaninë të fitonte Kupën e Botës.

Ozil njoftoi tërheqjen e tij në Tëitter në mars të vitit 2023, në moshën 34 vjeçare, pas periudhave të shkurtra me Fenerbahce dhe Stamboll Basaksehir.

Eden Hazard

Edhe pse ai ishte ende një lojtar i ri në vitin 2012, Hazard mahniti tifozët francezë me aftësitë e tij të mahnitshme të driblimit dhe pothuajse çdo klub në Evropë dëshironte ta nënshkruante me të. Në fund, Chelsea e rrëmbeu dhe anësori ia vlente shumë paratë e transferimit.

Gjatë shtatë viteve të tij në Angli, ai ishte një makth për mbrojtjen e Ligës Premier. Ai mund të mposhtte secilin dhe ta mbante topin me lehtësi. Hazard shënoi mbi njëqind gola dhe kontribuoi në dy kampionatet e ligës dhe dy medaljet e Ligës së Evropës të ekipit të tij.

Kur ky sulmues i Belgjikës ishte në krye të lojës së tij disa vite më parë, askush nuk mund ta kishte thënë më mirë. Për shkak të kësaj, Real Madridi ishte në gjendje të joshte lojtarin kryesor larg Chelsea.

Megjithatë, koha e tij në Spanjë  ishte përfundimisht e pafrytshme. Fatkeqësisht, shtatë golat e belgut në 72 ndeshje për Los Blancos nuk ishin të mjaftueshme për të përmbushur pritjet e tij. Edhe pse ai luftoi me çështje fizike dhe lëndime gjatë katër viteve të tij në La Liga, karriera e tij e mëparshme tregon se sa lojtar i talentuar mund të ketë qenë.

Gianluigi Buffon

Kjo ditë – dita kur Gianluigi Buffon më në fund vari dorezat – ende nuk duket e vërtetë, por ndodhi. Jo vetëm që Gigi u tërhoq në vitin 2023, por iu bashkua një klubi ekskluziv të madhështorëve të futbollit që e kanë lënë atë në dekadën e tyre të pestë.

Portieri legjendar italian kaloi 19 vjet (gjatë dy qëndrimeve) me Juventusin dhe konsiderohet gjerësisht si më i madhi i të gjitha kohërave. Transferimi i tij i parë nga Parma në Torino ishte për një shumë rekord të atëhershëm për një portier, gjë që flet diçka për talentin e tij dhe reputacionin.

Karriera e tij profesionale dëshmon vërtetësinë e supozimeve të tilla; ai ishte një element integral i dominimit të plotë të Juventusit gjatë kohës së tij atje. Dhjetë kampionatet e tij në Serie A dhe fitorja e Italisë në Kupën e Botës 2006 janë arritjet e tij më krenare profesionale.

Në të njëjtën mënyrë si Ibra, Buffon nuk u ‘lejua’ kurrë të fitonte trofeun e Ligës së Kampionëve. Pavarësisht, nuk mund të mohohet se ai është ndër portierët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Cesc Fabregas

Cesc Fabregas, i konsideruar gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave, pati një karrierë fenomenale gjatë së cilës u bë simbol për shumë skuadra. Fakti që ai doli përmes programeve të Arsenalit për të rinjtë është diçka që shumë mbështetës do ta mbajnë mend.

Pasi bëri një reputacion për veten e tij në skuadrën e parë, ai u zgjodh kapiten i ekipit në vitin 2008, në moshën 21-vjeçare. Mesfushori spanjoll bëri bujë gjatë kohës së tij nën drejtimin e Arsene Wenger. Ai ishte aq mbresëlënës sa u kthye në klubin e tij të fëmijërisë, Barcelona, ​​në vitin 2011 për një transferim fitimprurës.

Si lojtar, Fabregas ka fituar pothuajse çdo trofe që mund të imagjinohet. Përveçse ndihmoi Spanjën të fitonte Kupën e Botës dhe Kampionatin Evropian, ai gjithashtu fitoi kampionatet e ligës me Chelsean dhe Barcelonën. Në verën e vitit 2023, ai njoftoi tërheqjen e tij nga futbolli profesionist dhe i dha fund një marrëveshje dyvjeçare me klubin e Serie B, Como.

David Silva

Ndër sportistët që e njoftuan pensionimin këtë vit, ai ishte një nga më të nënvlerësuarit. Shumë në Ligën Premier, e cila kërkon fizik, kishin dyshime për David Silva kur ai mbërriti për herë të parë. Karriera e tij me Manchester Cityn përfundoi me 436 ndeshje të luajtura, 77 gola të shënuar dhe 140 asistime.

Megjithatë, ai doli të ishte një nga lojtarët më të mirë të të gjitha kohërave në historinë e ligës dhe ishte i pakrahasueshëm gjatë kohës që luante. Ai lulëzoi dhe fitoi një bollëk titujsh gjatë dhjetë viteve të tij me Manchester Cityn.

Silva është një nga lojtarët më të arrirë në botë, pasi ka fituar Kampionatin Evropian, shumë kurora në Ligën Premier, një bollëk Kupash FA dhe një medalje të Kupës së Botës. Një dëmtim i tmerrshëm i ACL përfundimisht çoi në pensionimin e tij, edhe pse ai dukej se kishte ende shumë për të dhënë këtë vit.

Diego Godin

Kur Diego Godin ishte 37 vjeç, ai vendosi të tërhiqej nga futbolli profesionist. Kur luajti për herë të fundit, ishte me Club Atletico Velez Sarsfield të Argjentinës.

Uruguaiani kaloi nëntë vjet në Atletico Madrid, gjatë së cilës kohë ai u vendos si një nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave të klubit me 389 paraqitje. Statusi i tij ikonë u forcua gjatë gjithë mandatit të tij pesëvjeçar me klubin, i cili filloi me qëllimin e tij që fitoi kampionatin e tyre në La Liga në vitin 2014.

Përveç këtyre legjendave dhe formacionit më të mirë, pensionimin e kanë lajmëruar edhe yje tjera si Joaquin Sanchez, Emmanuel Adabayor dhe Theo Walcott.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë