Bashke

Një listë me pyetje dhe përgjigje që vënë në ‘punë’ trurin e fëmijëve

Ka disa pyetje të lezetshme që mund të jenë të thjeshta, por njëherësh argëtuese për fëmijët, por edhe gjithë familjen.

Sipas Laura Linn Knight, autore e librit “Break Free from Reactive Parenting”, bërja e pyetjeve që nxisin mendime te fëmijët është një mënyrë e shkëlqyer për të përfshirë aftësitë e tyre të të menduarit kritik.

 

Filloni me këto pyetje të vogla që do i bëjnë të vegjlit tuaj të mendojnë thellë.

#1 Sa ngjyra ka ylberi?

Përgjigje: Shtatë

#2 Ku ndodhet Big Ben?

Përgjigje: Londër, Angli

#3 Ku ndodhet Kulla Eifel?

Përgjigje: Paris, Francë

#4 Në cilin shtet ndodhet kulla e Pizës?

Përgjigje: Itali

#5 Cili është kryeqyteti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës?

Përgjigje: Uashington, D.C

#6 Michael Phelps është një atlet i njohur për cilin sport?

Përgjigje: Not

#7 Një film i famshëm për dinozaurët?

Përgjigje: Jurassic Park

#8 A ka Peppa Pig një vëlla apo vëlla?

Përgjigje: Po, një vëlla me emrin George.

#9 Kush është babai i Simba-s?

Përgjigje: Mufasa

#10 A kanë bisht elefantët?

Përgjigje: Po

#11 Cili është zogu më i madh?

Përgjigje: Struci

#12 Cila perime bën mirë për sytë?

Përgjigje: Karota

#13 Cili është organi më i madh i njeriut?

Përgjigje: Lëkura

#14 Cila është kafsha më e gjatë e tokës?

Përgjigje: Gjirafa

#15 Kush është e dashura e Mickey Mouse?

Përgjigje: Minnie Mouse

#16 Çfarë mat një termometër?

Përgjigje: Temperaturën

#17 Sa planetë janë në sistemin tonë diellor?

Përgjigje: Tetë

#18 Cili frut “e mban larg mjekun”?

Përgjigje: Një mollë në ditë

#19 Çfarë ngjyre ka spinaqi?

Përgjigje: Të gjelbër

#20 Ku jeton Santa?

Përgjigje: Në polin e veriut

#21 Cili është kontinenti më i madh në botë?

Përgjigje: Azia

Më shumë pyetje dhe më shumë argëtim për fëmijët tuaj!

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë