Bashke

Pavarësisht nga një fitim i raportuar së fundmi, Spotify do të largojë nga puna pothuajse 20 për qind të fuqisë punëtore

Aplikacioni popullor i transmetimit të muzikës, Spotify, do të shkurtojë pothuajse një të pestën e fuqisë së tij punëtore, pavarësisht nga një fitim prej 65 milionë eurosh, sipas shifrave të tij të fundit.

Raundi i fundit i shkurtimeve të punës nga firma do të prekë rreth 1,500 njerëz – që është 17% e totalit aktual prej 9,300 punonjësish, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.

Dhe ky është raundi i tretë i humbjeve të vendeve të punës në firmën e transmetimit këtë vit, me 200 punëtorë të liruar në qershor dhe 600 të tjerë në janar.

Lajmi vjen pasi kompania publikoi një fitim në tre muajt deri në shtator – fitimi i saj i parë tremujor në një vit – pasi rriti çmimet dhe raportoi një rritje të abonentëve.

Spotify aktualisht ka 601 milionë përdorues, nga 345 milionë në fund të vitit 2020.

Por shefi ekzekutiv i saj, Daniel Ek, tha në një letër drejtuar punonjësve se kompania punësoi “më shumë” në 2020 dhe 2021.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë