Bashke

Për të lënë përshtypjen e parë në punë duhen 4-8 sekonda, ndiqni këto rregulla

Në ditët kur ishim fëmijë, na mësuan se si të ecnim me një grumbull librash në kokë për t’u siguruar që kishim qëndrim të mirë. Këto ndoshta dukeshin si ushtrime të parëndësishme në atë kohë, por mendoni mirë. Është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje dhe të rregulloni vazhdimisht qëndrimin tuaj, sepse qëndrimi është një çështje zakoni dhe të kesh zakone të këqija çon në probleme të shëndetit dhe imazhit të keq. Të kesh zakone të mira çojnë në shëndet të mirë dhe përshtypje të para të mira.

Përshtypjet e para

Nuk është gjithmonë e nevojshme të filloni një bisedë për të lënë përshtypjen e parë te të tjerët, sepse do të gjykoheni nga mënyra se si dukeni, qëndrimi juaj, shprehja juaj dhe mënyra se si bëni gjeste. Kjo është arsyeja pse duhet t’i kushtoni vëmendje mënyrës se si e mbani veten dhe gjuhën e trupit tuaj. Njerëzit vërejnë dhe do t’ju gjykojnë edhe nga lëvizjet dhe shprehjet më delikate të fytyrës. Kjo është e vërtetë si në situata sociale, ashtu edhe në ato profesionale, duke përfshirë intervistat për punë.
Agjenti në pension i FBI-së, Joe Navarro, thotë se shumica e asaj që ne komunikojmë është joverbale dhe i dërgojmë një mesazh personit tjetër se kush jemi dhe çfarë mendojmë për veten tonë. Navarro pohon gjithashtu se njerëzit kanë katër deri në tetë sekonda për të lënë përshtypjen e parë. Kjo nuk është shumë kohë, kështu që bëni ç’të mundeni për ta bërë të vlefshme.

Kur hyni për herë të parë në një dhomë ose i afroheni një grupi njerëzish, sigurohuni që shpatullat tuaja të jenë katrore dhe koka të jetë ngritur. Pavarësisht nëse jeni i gjatë apo i shkurtër, qëndrimi në këmbë me kokën lart i bën të tjerët të kuptojnë se jeni të sigurt dhe të lumtur që jeni atje. Për shkak se gjuha e trupit ndikon në mënyrën se si ndihemi, qëndrimi në këmbë ose ulur në një pozicion të drejtë është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur disponimin tuaj dhe për t’ju dhënë më shumë energji, sepse ju imitoni një qëndrim të sigurt dhe vigjilent. Kur ndërveproni me të tjerët ju jepni përshtypjen e një personi aktiv dhe të sigurt, i cili di të mbajë trupin e tij. Një kokë e ulur, jep përshtypjen negative se jeni të turpshëm ose të pasigurt. Qëndrimi i dobët, nga ana tjetër, pasqyron imazhin e dobët të vetvetes dhe mund të jetë një gjendje e përkohshme kur ndihemi të dëshpëruar, ose mund të jetë rezultat i zakoneve të këqija të grumbulluara me vite.

Si të merrni një qëndrim elegant
1. Qëndroni drejt
2. Ngrini gjoksin lart, por mbajeni kafazin e brinjëve të mbyllur.
3. Mbajeni barkun brenda, mos e lini të rrijë jashtë.
4. Sillni shpatullat tuaja mbrapa dhe poshtë.
5. Për t’u siguruar që është “mbrapa dhe poshtë” siç duhet, bëni një ushtrim rrotullimi të shpatullave. Zbutni pjesën e sipërme të gjoksit (për ta bërë atë më të sheshtë). Drejtoni gjunjët – do të ndjeni se fundi juaj shtrëngohet dhe ‘mbahet’.
6. Përkuluni pak përpara – ndjeni se pesha juaj është mbi gishtin e madh të këmbës (dhe dy gishtat e vegjël).
7. Lëvizni kokën prapa (për të parandaluar që qafa të dalë jashtë)
8. Mbani mjekrën poshtë (për të parandaluar një pamje arrogance).

Ndërsa është mirë të kesh qëndrim të shkëlqyeshëm (qëllimi i ecjes me një libër në kokë), ka gjëra të tjera po aq të rëndësishme për t’u marrë parasysh. Njerëzit do të përcaktojnë menjëherë se çfarë lloj personi jeni bazuar në atë se sa shpesh buzëqeshni, bëni kontakt me sy, tundni kokën gjatë bisedës, ofroni një shtrëngim duarsh të fortë ose keni një qëndrim të hapur që tregon pranim dhe angazhim. Nëse nuk jeni të kënaqur me ndonjë nga këto gjëra, praktikoni para pasqyrës përpara se të dilni në publik. Pasi të zotëroni qëndrimin e mirë dhe shprehjet e fytyrës në mënyrë private, do të jeni pak më të rehatshëm kur jeni mes të tjerëve.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë