Bashke

Rastet shëndetësore kur frutat e thata ju dëmtojnë organizmin

Frutat e thata janë një element përgjithësisht i shëndetshëm për çdo regjim ushqimor.

Por nëse nuk mbani nën kontroll racionet e frutave të thata, efektet e tyre në shëndet bëhen negative, sidomos kur vjen puna tek pesha.

Nëse frutat i hani direkt nga qesja, tendenca për ta tepruar është e madhe.

Në këtë mënyrë, studimet të cilave u referohet AgroWeb.org, rekomandojnë ngrënien e tyre me sasi.

Një racion i përshtatshëm është maksimumi dy lugë gjelle me fruta të thata në ditë.

Një tjetër rekomandim tjetër  është që të shmangni frutat e thata të paketuara me sheqer shtesë.

Problemet që shkaktojnë frutat e thata

Në këtë artikull  do të mësoni për 4 problemet që shkaktojnë frutat e thata për njeriun.

Problemet me sistemin tretës

Frutat e thata përmbajnë shumë fibër, e cila përmirëson shëndetin dhe lëvizjen e zorrëve.

Megjithatë, niveli i lartë i fibrës e shqetëson stomakun, veçanërisht nëse jeni njerëz që nuk para konsumoni ushqime të pasura me fibër.

Frutat e thata mund të shkaktojnë shtrëngime në stomak, fryrje, konstipacion ose diare.

Këto efekte anësore mund t’i shmangni nëse konsumoni vetëm sasi të vogla ditore të frutave të thata.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë