Bashke

Reuters: Shqipëria përballë gjasave në Euro, por do të kërkojë surprizën si ‘e dobëta’ e grupit

Pjesëmarrja e Shqipërisë në Euro 2024 është vetëm paraqitja e tyre e dytë në një turne të madh dhe, ndërkohë që ata përballen me një detyrë të vështirë për të përparuar nga një grup jashtëzakonisht i vështirë, mungesa e pritshmërisë mund të jetë e vlefshme.

Paraqitja e tyre e vetme e mëparshme në Euro erdhi në vitin 2016, ku ata nuk arritën të kalojnë në fazën eliminatore dhe këtë herë ata do të përballen me kampionët në fuqi të Italisë, së bashku me Spanjën dhe Kroacinë në Grupin B.

Kjo është një eksperiencë e madhe e turneut për t’u marrë, por Shqipëria do të rritet nga forma e saj në kualifikimin si fitues të grupeve, përpara Republikës Çeke dhe Polonisë, pasi kaluan shtatë ndeshje të pamposhtura, menjëherë pas humbjes së tyre në hapje ndaj polakëve.

Që nga debutimi i tyre historik në vitin 2016, Shqipëria ka humbur kualifikimin në Evropianin e fundit, së bashku me dy Kupat e Botës, por, nën drejtimin e trajnerit të ri Sylvinho, ata kanë kryer një kthesë.

Në vitin 2022 ata shënuan vetëm një fitore në 11 ndeshje. Sylvinho mori drejtimin e Shqipërisë në fillim të vitit 2023 dhe vitin e kaluar ata fituan pesë nga nëntë ndeshjet e tyre, duke humbur vetëm një herë.

Sylvinho solli kolegët, brazilianin Doriva dhe argjentinasin Pablo Zabaleta, për të punuar së bashku me të dhe së bashku ata vendosën të gjenin lojtarë që i përshtateshin stilit të tyre të lojës.

Jasir Asani është një nga ata lojtarë, një krah i djathtë me këmbën e majtë, i cili luan futboll me klubi e tij Gwangju në Korenë e Jugut dhe është paraqitur në çdo ndeshje që nga hyrja e Sylvinhos, duke shënuar tre gola në kualifikuese.

Shqipëria do të shpresojë të kapë Italinë në befasi kur të luajë me të në ndeshjen hapëse në Gjermani dhe ka shumë lojtarë në skuadrën e saj që do të jenë shumë të njohur me kundërshtarët e tyre.

Kristjan Asllani, Nedim Bajrami, Berat Djimsiti, Elseid Hysaj, Ylber Ramadani, Etrit Berisha dhe Ardian Ismajli luajnë të gjithë futbollin e tyre të klubit në Serinë A dhe Sylvinho më parë ka punuar nën drejtimin e Roberto Mancinit te Interi.

Shqipëria ka humbur të katër takimet e mëparshme me Italinë dhe ndaj Spanjës ka pësuar disfatë në secilën nga tetë ndeshjet e saj, ndërsa kjo do të jetë ndeshja e parë me Kroacinë.

Kur u hodh shorti për grupin e tyre kualifikues, Polonia pritej ta kalonte atë, me ndoshta Republikën Çeke duke i dhënë atyre një betejë. Në vend të kësaj, Shqipëria u tregua më e forta, kështu që të qenit e dobët duket se u përshtatet atyre.

Askush nuk do të presë që ata të vijnë përmes grupit të tyre në Gjermani dhe mungesa e presionit mund t’i bëjë ata një perspektivë të rrezikshme për këdo që i merr si të mirëqenë.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë