Bashke

Roboti që palos rroba – Elon Musk prezanton “Optimus”

Kompania Tesla, në pronësi të Elon Musk, po zhvillon një robot humanoid të quajtur Optimus. Musk ka publikuar një video, e cila tregon se si roboti palos rrobat.

Musk shpjegon se Optimus ende nuk mund ta palos një këmishë plotësisht i pavarur, por ai patjetër do të jetë në gjendje ta bëjë këtë në të ardhmen.

Kur roboti Optimus, u shfaq për herë të parë – ai nuk ishte në gjendje të bënte shumë.

Që atëherë, ai është përmirësuar shumë, kështu që tani ai ecën 30% më shpejt në krahasim me gjeneratën e mëparshme, pesha i është zvogëluar me 10 kg, ka rregulluar ndjeshëm ekuilibrin dhe kontrollin e trupit; mund të përdorë objektet më delikate dhe ka ndjeshmëri prekëse për gishtat.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë