Bashke

Rooney kujton europianët e tij: Fazat e grupeve, në përgjithësi janë më të vështirat

“Kampionati im Evropian në përgjithësi? Gjithmonë kam menduar se ishte një turne më i vështirë se Kupa e Botës, në disa mënyra.” Këto janë fjalët e Wayne Rooney, yllit të Manchester United dhe ish-sulmuesit të Anglisë, i cili luajti 120 ndeshje për “Tre Luanët” dhe shënoi 53 gola.

“Fazat e grupeve, – tha trajneri aktual i Plymouth për The Sunday Times, – në përgjithësi janë më të vështira. Nëse shikojmë: në 2004, grup i vështirë. Në 2012, grup i vështirë. Në 2016 nuk ishte as i lehtë.”

Por ka edhe kujtime të bukura për t’u ringjallur te “Tre Luanët”, sipas Rooney: “Kam pasur disa nga momentet e mia më të mira për Anglinë në Kampionatin Evropian. Në të tre rastet, Anglia nuk ishte larg. Dy humbje me penallti dhe një e çuditshme… Humbja ndaj Islandës mund të ishte ndryshe me pak më shumë fat.

Por nëse ka një trajner që ka pasur në ekipin kombëtar, për të cilin ka një mbresë të veçantë, ai është Sven-Göran Eriksson: “Unë e doja Sven. Në një farë kuptimi, ai ishte shumë i ngjashëm me Sir Alex Ferguson: një i madh. Ai më dha fanellën me numrin 9, që do të thoshte se të gjithë lojtarët e respektonin Svenin”.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë