Bashke

Sam Altman rikthehet në bordin e drejtorëve të OpenAl

Shefi ekzekutiv dhe bashkëthemeluesi i OpenAl, Sam Altman, është rikthyer në bordin e drejtorëve të kompanisë pas një hetimi të jashtëm për trazirat që dërguan në largimin e tij nga puna.

OpenAl tha se hetimi nga kompania ligjore WilmerHale, ka arritur në përfundimin se largimi i Altman ka qenë si pasojë e “prishjes së marrëdhënieve dhe humbjes së besimit” midis tij dhe bordit të mëparshëm.

Për më shumë se tre muaj, OpenAl ka zbuluar copëza nga ajo se çfarë e shtyu bordin ta largonte Altman, shkruan the Guardian.

Në një deklaratë në atë kohë, bordi e akuzonte Altman se nuk ishte “i sinqertë në komunikimet e tij”.

Por, më pak se një javë më vonë, ai u rikthye në pozitën e CEO-së pasi shumë anëtarë të kompanisë kërcënuan të jepnin dorëheqje nëse ai nuk kthehej, duke përfshirë kryetarin e bordit, Greg Brockman.

Bëhet e ditur se përveç Altman, tashmë bordit i janë shtuar edhe tre gra: Sue Desmond-Hellman, Nicole Seligman, dhe Fidji Simo.

Këto veprime janë pjesë e përpjekjeve të kompanisë për t’u treguar klientëve dhe investitorëve se po përpiqen t’i kalojnë problemet e brendshme që pothuajse e shkatërruan atë vitin e kaluar.

Bëhet e ditur se pjesa më e madhe e konflikteve të OpenAl janë të rrënjosura në strukturën e saj të pazakontë të qeverisjes.

E themeluar si organizatë jofitimprurëse e cila ndihmon njerëzimin, tani është një biznes i madh me rritje të shpejtë.

Por me sa duket kompania ka ende probleme me të cilat duhet të përballet, duke përfshirë një padi të ngritur nga miliarderi Elon Musk, i cili vite më parë ndihmoi në financimin e OpenAl.

Musk pretendon se kompania po e tradhëton misionin e saj themelues në ndjekje të fitimeve.

Gjithashtu, OpenAl është paditur edhe nga një sërë mediash duke përfshirë New York Times, Intercept, AlertNet, dhe Raw Story, mbi akuzat se produktet e tyre gjeneruese me Inteligjencë Artificiale (Al) kanë shkelur ligjet e të drejtave të autorit.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë