Bashke

Shembet autostrada në Kinë, vdesin 19 persona, dhjetëra të tjerë të plagosur

Nëntëmbëdhjetë persona janë vrarë pasi një autostradë u shemb në provincën Guangdong të Kinës të mërkurën, sipas CCTV.

Një pjesë e autostradës që lidh qytetin Meizhou dhe qytetin Dapu në provincën Guangdong u shemb rreth orës 2:10 të mëngjesit të së mërkurës, duke lënë tetëmbëdhjetë makina të bllokuara, raportoi CCTV.

Pamjet e marra pas agimit treguan makina të grumbulluara në fund të rrugës së shembur.

Që nga ora 11:45 e së mërkurës, 30 persona po marrin kujdes mjekësor në spitale.  Qeveria provinciale Guangdong dërgoi një forcat e shpëtimi me rreth 500 punonjës.

Kina jugore është bombarduar me shi të dendur në javët e fundit. Provinca Guangdong, shtëpia e 127 milionë njerëzve, ka parë përmbytje të përhapura, të cilat kanë detyruar më shumë se 110,000 njerëz të zhvendosen, raportoi media shtetërore, duke cituar qeverinë lokale.

Përmbytjet kanë vrarë të paktën katër persona në Guangdong, duke përfshirë një punonjës shpëtimi, njoftoi të hënën agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua. Të paktën 10 persona mbeten të zhdukur, shtoi ai.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë