Bashke

“Shpërthejnë” biletat e Evropianit në tregun e zi, ja sa shitet një biletë për Shqipërinë

Biletat për të parë një ndeshje të Kroacisë në fazën e grupeve të Kampionatin Evropian kanë dalë në tregun e zi në Kroaci.

Kroacia, si kundërshtare e Shqipërisë në Grupin B, do të ketë punë edhe me Italinë e me Spanjën.

Një biletë sipas formatit të ri të UEFA-s varion nga 30 euro më e lira deri në 100, ndërsa në tregun e zi çmimet janë shumë më të lartë.

500 euro kushton një biletë në tregun e zi për të parë një ndeshje të Kroacisë, përfshirë këtu edhe atë ndaj Shqipërisë.

UEFA për herë të parë në këtë kampionat aplikon një sistem sipas të cilit tifozët e të gjitha kombëtareve do të kenë në dispozicion 10 mijë bileta për të gjitha ndeshjet e kompeticionit në grup, pavarësisht kapacitetit të stadiumit ku luhen ndeshjet.Ky është përparim në krahasim me sistemin e mëparshëm, ku tifozët kishin një përqindje të caktuar të stadiumit, kështu që tifozët nuk do të privohen nëse kombëtarja e tyre luan në një stadium më të vogël. Në fazat e mëtejshme të garës, kjo shifër ndryshon. Për shembull, për fazën e 1/16-të dhe çerekfinalet, tifozët e secilës kombëtare do të kenë nga 6000 bileta secili, 7000 bileta për gjysmëfinalet dhe 10000 bileta për finalen. .Federata Kroate e Futbollit, në marrëveshje me UEFA-n, do të sigurojë blerjen e drejtpërdrejtë të biletave të destinuara për tifozët kroatë për një pjesë të tifozëve më besnikë sipas sistemit që është aplikuar në ndeshjet e fundit kualifikuese.Kështu, për çdo ndeshje në fazën e grupeve, 500 tifozët me më shumë frekuentim në ndeshjet e kombëtares në pesë vitet e fundit do të marrin informacion në e-mailin e tyre për mundësinë e blerjes direkte deri në dy bileta përmes portalit të biletave të UEFA-s, përveç shortit.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë