Bashke

Stoltenberg paralajmëron të mos mbështetemi në teknologjinë kineze

Shefi i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi aleatët të enjten që të mos i besojnë teknologjisë kineze ndërsa zhvillojnë infrastrukturën kritike digjitale.

“Ne kemi parë rezultatet e mbështetjes në Rusi për furnizimin tonë me energji. Ne nuk duhet ta përsërisim këtë gabim duke u mbështetur te Kina për të ofruar teknologjinë për rrjetet tona kritike, “tha ai.

Vërejtjet e Stoltenberg erdhën në Berlin gjatë Konferencës së parë vjetore të Mbrojtjes Kibernetike të NATO-s, e cila mblodhi së bashku zyrtarë të lartë të mbrojtjes dhe ekspertë të sigurisë nga vendet anëtare dhe partnerët e NATO-s.

Ai argumentoi se vende si Rusia dhe Kina po sfidojnë vlerat, interesat e Perëndimit, si dhe sigurinë në hapësirën kibernetike.

“Ndërsa Kina nuk është kundërshtari ynë, ajo nuk ndan vlerat tona. Dhe është e vendosur të formësojë të ardhmen e hapësirës kibernetike sipas imazhit të saj. Me pak transparencë dhe pa respekt për të drejtat e njeriut”, tha ai, ndërsa akuzoi Kinën për përdorimin e teknologjive të reja si mjete për shtypjen në vend.

“Dhe ajo po eksporton teknologjitë e saj, duke përfshirë njohjen e fytyrës, si instrumente të kontrollit shtetëror në vendet anembanë botës,” tha ai.

“Po propozon gjithashtu protokolle të reja interneti në Kombet e Bashkuara, për të sfiduar vetë nocionin e një hapësire kibernetike të lirë dhe të hapur”, shtoi Stoltenberg.

Shefi i mbrojtjes i NATO-s tha se vendet anëtare duhet të rrisin bashkëpunimin për teknologjitë e reja dhe sigurinë kibernetike, dhe të mbështesin projektet e përbashkëta me sektorin privat.

“Nëpërmjet NATO-s, ne mund të punojmë së bashku për të forcuar sigurinë tonë kibernetike, për të ndërtuar një hapësirë të sigurt kibernetike për të gjithë dhe për të mbajtur të sigurt 1 miliard njerëzit tanë”, tha ai.

“Nuk është e mundur të mbahen të sigurta kombet tona pa sektorin privat. Pra, ne duhet të flasim, të planifikojmë dhe të ushtrojmë më shumë së bashku”, shtoi Stoltenberg.

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock, ministri i Jashtëm i Luksemburgut Jean Asselborn, ministri i Jashtëm holandez Hanke Bruins Slot, ministri i Shqipërisë për Evropën dhe Punët e Jashtme Igli Hasani, ministrja e Jashtme e Finlandës Elina Valtonen dhe nënsekretari parlamentar i Shtetit britanik për Evropën Leo Docherty ishin në mesin e pjesëmarrësve në konferencë. /AA

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë