Bashke

Ujë me limon për të humbur peshë? Një nutricioniste rendit përfitimet e pijeve freskuese

Vitet e fundit, gjithnjë e më shumë artikuj janë shfaqur në internet duke pretenduar se një pije e veçantë, uji me limon , mund të ndihmojë në humbjen e peshës, një çështje që shqetëson shumë njerëz ndërsa normat e obezitetit rriten globalisht.

Sipas dietologes Shyla Cadogan, nuk ka dyshim se uji është jetik për shëndetin dhe limonët janë një burim i shkëlqyer i lëndëve ushqyese. Ajo sqaron, megjithatë, se nuk ka prova të mjaftueshme për të konfirmuar se, në të vërtetë, kjo pije kontribuon në humbjen e peshës.

Uji me limon është një alternativë freskuese për të zëvendësuar ujin e thjeshtë dhe pa shije me diçka më të shijshme, ndërkohë që ofron përfitime të tjera shëndetësore të vërtetuara.

Çfarë janë këto:

Hidratimi

Shtimi i pak limoni në ujin tuaj mund t’ju ndihmojë të pini më shumë sepse limoni shton më shumë shije . Nuk ka kufi se sa duhet të hidratoni. Në fund të fundit, hidratimi është ai që ndihmon në mbështetjen e proceseve bazë biologjike të trupit, nga rregullimi i temperaturës deri te ekuilibri i lëngjeve . Pra, nëse shtimi i limonit ose ndonjë fruti tjetër ju ndihmon të pini më shumë ujë, pini pa frikë.

Vitaminë C

Disa pika limoni në ujë nuk do t’ju bëjnë aq shumë sa të hani të gjithë frutin, por uji me limon përmban pak vitaminë C , një lëndë ushqyese jashtëzakonisht e rëndësishme që është një antioksidant i fuqishëm dhe ka shumë përfitime shëndetësore: rrit sistemin imunitar, kontribuon. për thithjen më të mirë të hekurit nga ushqimet bimore dhe nxit prodhimin e kolagjenit.

Tretja

Limoni përmban acid citrik , i cili ndihmon në reduktimin e problemeve të tretjes si urthi dhe fryrja. Pra, uji me limon mund të ndihmojë tretjen e përgjithshme.

A mund të ndihmojë uji me limon në humbjen e peshës?

Hulumtimet që mbështesin se uji me limon ndihmon drejtpërdrejt humbjen e peshës është shumë i kufizuar.

Ndoshta, mund të ndihmojë në një mënyrë indirekte, pasi nëse pini më shumë ujë në përgjithësi, keni më pak gjasa të konsumoni pije jo të shëndetshme, të tilla si lëngje të paketuara dhe pije të gazuara , të cilat janë të larta në sheqer. Të bësh këtë në fakt do të ndihmojë në humbjen e peshës.

Përndryshe, ka më shumë prova kërkimore në lidhje me konsumin e ujit të pastër në përpjekjet për humbje peshe. Për shembull, ka prova që sugjerojnë se uji para një vakti ndihmon në rritjen e ndjenjës së ngopjes dhe zvogëlimin e rrezikut të ngrënies së tepërt.

Uji me limon është përgjithësisht i sigurt për t’u pirë, megjithëse acidi citrik, në disa raste, mund të kontribuojë në gërryerjen e smaltit të dhëmbëve.

Megjithatë, nëse pija përmban mjaftueshëm ujë dhe pak limon dhe nuk konsumoni sasi të tepërta gjatë ditës, është e sigurt për t’u konsumuar. Gjithashtu ndihmon përdorimin e një kashte për këtë pije për të reduktuar kontaktin e saj me dhëmbët.

Si përfundim, uji me limon nuk mund të bëjë mrekulli në humbjen e peshës dhe ndihmon vetëm në atë masë që në përgjithësi konsumimi i ujit, por edhe i frutave dhe perimeve është i indikuar për shëndetin.

Megjithatë, është një opsion shumë më i shëndetshëm në krahasim me pijet e tjera të ambalazhuara dhe të gazuara, kështu që në këtë kuptim mund të kontribuojë në mënyrë indirekte në humbjen e peshës.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë