Bashke

Ushqimet që duhet me patjetër t’i shmangni në mëngjes, paralajmëron gastroenterologu

Ekspertët gjithmonë theksojnë rëndësinë e vaktit tuaj të parë të ditës.

Vakti i mëngjesit prish agjërimin tuaj gjatë natës, kështu që është burimi juaj i parë i glukozës që nevojitet për të rritur nivelet e energjisë dhe vigjilencën tuaj, shkruan Express.co.uk.

Një gastroenterolog ka paralajmëruar se zgjedhjet tuaja për vaktin e mëngjesit mund të kenë implikime përtej niveleve tuaja të energjisë.

Dr. Saurabh Sethi, një gastroenterolog i certifikuar ka treguar përmes një video në TikTok se cilat ushqime duhet të shmangni për mëngjes.

Proshutë

Arsyeja pse duhet të shmangni proshutën është sepse është shumë e përpunuar, plot me yndyrna dhe nitrate të pashëndetshme, paralajmëroi mjeku.

Drithëra për mëngjes dhe granolat

Drithërat e mëngjesit mund të jenë problemi më i dukshëm, pasi granolat mund të përmbajnë disa përbërës të shëndetshëm si fruta, arra dhe fara.

Në disa raste, lloji i vajit të përdorur në granola është kokosi, i cili mund të çojë në nivele më të larta të kolesterolit.

Petullat

Ngjashëm me drithërat e mëngjesit, gastroenterologu paralajmëroi se petullat shpesh janë të mbushura me sheqer, duke i bërë ato një opsion të keq për mëngjes.

Nëse keni nevojë për frymëzim për një mëngjes të shëndetshëm, mjeku zbuloi se e preferon të një omëletë me perime dhe bukë së bashku me kafe ose çaj pa sheqer. /Telegrafi/

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë