Bashke

Volkswagen po përgatit 16 modele të reja deri më 2028

Volkswagen po zgjeron operacionet e saj në Brazil dhe po rrit investimet tashmë të planifikuara nga shtatë miliardë real, një valutë kombëtare braziliane, deri në vitin 2026 në 16 miliardë real, përkatësisht rreth tre miliard euro deri 2028, njoftoi sot Volkswagen do Brasil.

Deri në vitin 2028, kompania do të prezantojë 16 modele të reja, duke përfshirë automjete hibride dhe elektrike.

“Volkswagen do Brasil mund të shikojë prapa në 70 vitet e suksesshme: Ne ishim marka që rritëm shitjet më së shumti në 2023 dhe jemi lider në segmentet më të rëndësishme të SUV-ve, si dhe makinave të pasagjerëve në Brazil,” tha kryeshefi ekzekutiv Ciro Possobom, duke shtuar se Volkswagen nënvizon besimin e tij në Brazil dhe më shumë se dyfishon investimet e tij.

Vitin e kaluar, kompania rriti shitjet e saj në Brazil me 29.5 për qind në 345,039 automjete, sipas të dhënave të saj.

Me një pjesë tregu prej 15.8 për qind, Volkswagen do Brasil është pas Fiat-it në Brazil dhe Volkswagen Polo ishte makina më e shitur në këtë vend vitin e kaluar.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë