Bashke

Zgjedhjet në Zvicër, populistët marrin kryesimin

Partia Populiste Zvicerane SVP e krahut të djathtë, e cila ka bërë një fushatë agresive kundër emigracionit masiv, kryeson në zgjedhjet e përgjithshme të së dielës sipas rezultateve paraprake.

Ajo siguroi 29% të votave në zgjedhjet për dhomën e ulët të parlamentit, duke përmirësuar nivelin e votave të saj me mbi 3%, thotë grupi i anketimeve GFS Bern. “Ne kemi marrë një mandat shumë të qartë nga zviceranet për të vënë në tryezë çështjet që kanë rëndësi për ta, siç është emigracioni i paligjshëm,” tha presidenti i SVP Marco Chiesa për transmetuesin kombëtar RTS.

SVP la prapa socialdemokratët e majtë që siguruan 18%, dhe partinë tjetër të djathtë FDP. Liberalët ndërkohë duket se do të siguronte një 15 %, çka i vendos në pozicionin e më të kërkuarve për koalicion. Ndërkohë, të Gjelbrit nuk mund të përsërisnin fitoren e tyre dramatike të zgjedhjeve të fundit në 2019 dhe u zvogëluan katër pikë përqindjeje për të përfunduar me 9%, sipas projeksioneve.

“Tani do të jetë akoma edhe më e vështirë të luftosh për koston e jetesës, barazinë dhe politikën klimatike”, tha Cedric Wermuth e Partisë Socialdemokrate.

Zvicra, një vend i pasur europian me 8.8 milionë banorë, votoi për të 200 vendet në dhomën e ulët të parlamentit dhe te 46 vendet në dhomën e lartë të Këshillit të Landeve.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë