Bashke

Zidane i thotë “JO” kombëtares së njohur

Legjenda e futbollit francez, Zinedine Zidane, ka refuzuar mundësinë për të marrë detyrën e trajnerit te Kombëtarja e Algjerisë.

Federata e Futbollit e Algjerisë është në kërkim të një zëvendësuesi duke pasur parasysh se Djamel Belmadi ka dhënë dorëheqjen pas eliminimit zhgënjyes nga faza e grupeve të AFCON.

Zidane është i lindur në Marsejë, por është me origjinë algjeriane.

Sipas “L’Equipe”, ish-trajneri i Real Madridit ishte i kënaqur nga interesimi i treguar ndaj tij. Megjithatë, ai ka refuzuar mundësinë për t’u rikthyer në rolin e trajnerit.

Zidane është trajner i lirë që nga vera e vitit 2021, kur dha dorëheqje nga Real Madridi.

Dihet prej kohësh se 51-vjeçari synonte të merrte drejtimin e Kombëtares së Francës, por trajneri aktual i “Gjelave”, Didier Deschamps, zgjati kontratën deri në vitin 2026.

Zidane u tha se më herët ka refuzuar mundësinë për të trajnuar ekipet kombëtare të ShBA-së dhe Brazilit.

Sa i përket Algjerisë, “L’Equipe” shton se Herve Renard, Vahid Halilhodzic, Vladimir Petkovic dhe Jorge Sampaoli janë duke u konsideruar nga Federata algjeriane.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë