Bashke

Civilët në Gaza përballen me ‘makthin e pafund humanitar’, thotë shefi i OKB-së

Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres e ka përshkruar situatën në Gaza si “një makth humanitar të pafund për civilët”, pasi ai përsëriti edhe një herë thirrjet për një armëpushim të menjëhershëm.

“Lagjet e tyre u zhdukën. Të dashurit e tyre u vranë. Bombat bien si shi, ndërkohë që u mohohen gjërat themelore të jetës: ushqimi, uji, ilaçet, energjia elektrike”, tha Guterres në një video-mesazh që u transmetua në Konferencën Ndërkombëtare Humanitare për Popullsinë Civile në Gaza u mbajt në Paris të enjten.

Ai tha gjithashtu se sasia e ndihmave që rrjedh ishte “një pikë në oqean” dhe tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të ngrihet për të mbrojtur civilët, duke u kërkuar kombeve të investojnë në një thirrje humanitare prej 1.2 miliard dollarësh të OKB-së, raporton CNN, transmeton Klankosova.tv.

“Ne mund t’i ndihmojmë civilët në Gaza të shohin më në fund, dhe të paktën, një fije shprese – një shenjë solidariteti – dhe një sinjal se bota e sheh gjendjen e tyre të vështirë dhe kujdeset mjaftueshëm për të vepruar”, tha ai.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë