Bashke

Gati “Ikona e deteve “, do të transportojë rreth 10,000 udhëtarë

Nuk ka asgjë delikate për anijen më të madhe të lundrimit në botë, shkruan CNN.

“Ikona e deteve” e re e Royal Caribbean, gati 1200 këmbë e gjatë dhe 250,800 ton bruto, ngrihet si një tortë ditëlindjeje me shumë shtresa, në majë në formën e shtatë pishinave, një karuseli të çuditshëm me vija, pemëve me gjelbërim tropikale, jeshile, rozë, blu dhe portokalli.

Kur anija prej 2 miliardë dollarësh lundroi në portin e Majamit me shpërthime muzikore më 10 janar, pasi kaloi Atlantikun nga kantieri i anijeve në Turku, Finlandë, ku u ndërtua, ajo u prit me një kakofoni të përshëndetjeve të varkave të zjarrit.

Ylli argjentinas i futbollit, Lionel Messi, ishte edhe në fanfarën e hershme të anijes si “kumbari” i “Ikonës së deteve”, duke e pagëzuar anijen me 20 kate më 23 janar.

Anija është zyrtarisht anija e lundrimit më e madhe në botë, me “Wonder of the Seas” ( Çudia e deteve) ” të Royal Caribbean, në fillim të vitit 2022, e cila është afër 1,188 këmbë e gjatë dhe 235,600 tonë bruto.

Dhe kur “Ikona e deteve” do të niset në udhëtimin e saj të parë nga Miami më 27 janar në një lundrim  shtatë netësh në Karaibe, pasagjerët mund të presin disa përvoja të nivelit tjetër në det.

Dhe duke folur për pasagjerët, anija mund të transportojë 7,600 të ftuar me kapacitet të plotë, së bashku me 2,350 ekuipazh – pra për të gjithë popullsinë e Sedona, Arizona.

Ndër atraksionet e gjigantit, është Kategoria 6 – parku ujor i anijes prej 17,000 metrash katrorë, aktualisht më i madhi në det dhe i shtrirë në kuvertën 16 dhe 17, me gjashtë rrëshqitje që përfshijnë Frighte

Anija ka pishinën e parë të pafundësisë me konsol në det, si dhe pishinën më të madhe në det (Royal Bay 40,000 gallon) dhe arenën më të madhe të akullit në det.

Rreth 50 muzikantë dhe humoristë i argëtojnë pasagjerët me ansamble që përfshijnë orkestrën më të madhe në det (16 pjesë) si dhe performancën e parë në det të “Magjistarit të Ozit”, e kompletuar me majmunët fluturues.

Një zëdhënës i Royal Caribbean tha se Icon of the Seas është 24% më efikas në energji sesa kërkohet për anijet e projektuara sot.

Anija është e para e Royal Caribbean që fuqizohet nga gazi natyror i lëngshëm (LNG).

Anija e re ka gjithsej 20 kuverta, 18 prej të cilave janë për mysafirë.

Harku parabolik i anijes – i pari për Royal Caribbean – është krijuar për të ndihmuar një anije të lëvizë më lehtë nëpër ujë dhe ndihmon në reduktimin e konsumit të karburantit dhe emetimeve.

Anija prodhon më shumë se 93% të ujit të saj të freskët përmes teknologjive të përparuara.

Më shumë se 40 restorante, bare dhe sallone në bord përfshijnë 21 opsione të reja për Icon of the Seas, mes tyre oferta shtesë me pagesë.

28 llojet e ndryshme të akomodimeve në bord variojnë nga kabina të brendshme prej 157 metrash katrorë, të cilat fillojnë nga 3600 dollarë në javë për dy persona, te shtëpia e qytetit Ultimate Family trekatëshe, me kuvertën e saj rrethuese, kinemanë, vaskën e jashtme të nxehtë dhe spirale. rrëshqisni për të hipur midis kuvertës që kushton mesatarisht 100,000 dollarë në javë dhe mund të strehojë tetë persona.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë