Bashke

Granit Xhaka, lojtari i dytë në botë me më shumë ndikim në lojë!

Vështirë se ndonjë futbollist tjetër është dominues sa Granit Xhaka këtë sezon, ku mesfushori i Bayer Leverkusen u kthye në ‘motorin’në suksesin e klubit të Bundesligës. Por arritjet e tij shkojnë përtej Gjermanisë, pasi sipas CIES, kapiteni i Zvicrës është një nga lojtarët më me ndikim në botë në sezonin 2023/24.

Për llogaritjen janë marrë në konsideratë paraqitjet e lojtarëve në gjashtë fusha të ndryshme të lojës. Këto janë: duelet, shpërndarja e topit, driblimi, krijimi i rasteve, finalizimi dhe duelet në ajër.

Në renditje ndikojnë edhe minutat e luajtura në kampionat dhe rezultatet e ekipit. Në krahasim me 54 liga të ndryshme në mbarë botën, Xhaka ka vlerën e dytë më të mirë nga të gjithë lojtarët me 92.3. Vetëm Rodri me 98.5 nga Manchester City e kalon mesfushorin shqiptar.

Në një kategori, megjithatë, Xhaka është absolutisht I paprekshëm. Motori i mesfushës është shpërndarësi më i mirë i topit. Pasimet që dhurohen në të tretën e fundit llogariten. Së bashku me yllin e Real Madridit, Toni Kroos, ai është në krye të kësaj kategorie.

Krahasuar me Bundesligën, askush nuk mund ta mposhtë motorin e mesfushës kur bëhet fjalë për ndikimin. Vetëm shoku i skuadrës Florian Virtz me një vlerë prej 89.2 i afrohet Xhakës.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë