Bashke

Haxhi Krasniqi i kthehet ringut, më 4 maj bokson kundër portugezit Silva

Boksieri i njohur kosovar Haxhi (Robin) Krasniqi do të ngjitet sërish në ring më 4 maj. Ai në Augsburg të Gjermanisë do ta ketë përballë portugezin Jorge Silva.

Për Krasniqin do të jetë meçi i 61-të në boksin profesionist dhe i pari që nga fitorja në Prishtinë ndaj Nadjib Mohammedit në gusht të vitit të kaluar, meç që ngjalli shumë reagime.

Krasniqi e kishte fituar atë përballje, pasi Mohammedi ishte diskualifikuar në raundin e nëntë për goditje prapa kokës.

Krasniqi në boksin profesionist ka 53 fitore e shtatë humbje, ndërsa kundërshtari i radhës Silva i ka 22 fitore e nëntë humbje.

“Jam shumë i lumtur, që përballja ime e radhës do të jetë në Augsburg. Unë jetoj në Gersthofen tash e disa vite dhe ndihem shumë mirë. Është një ndeshje në shtëpi për mua, por edhe një përgjegjësi e madhe, që tifozëve të mi t’u ofrojë atë që presin gjithmonë nga unë – një luftë të fortë dhe nga e cila largohem si fitues”, ka thënë Krasniqi.

Krasniqi në vitin 2020 kishte fituar titullin e përkohshëm të botës në versionin WBA dhe titullin e botës në versionin IBO, duke e nokautuar gjermanin Dominic Boesel. Krasniqi kishte pësuar me pikë në rimeç ndaj Boeselit.

Krasniqi zë vendin e shtatë në renditjen botërore të versionit WBC në kategorinë gjysmë të rëndë.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë