Bashke

NASA po përgatitet për fluturimet me balona të Rrethit Arktik gjatë këtij muaji

Zyrtarët e NASA-s po planifikojnë të nisin fushatën afatgjate të balonave të agjencisë hapësinore nga Suedia për të mbledhur të dhëna shkencore, për të ndihmuar me disa projekte duke filluar nga mesi i majit.

Programi i balonave i Administratës Kombëtare të Aeronautikës dhe Hapësirës është në partneritet me Korporatën Suedeze të Hapësirës për të lëshuar balonat e aftë për të operuar në hapësirë afërsisht rreth 45 mijë metra mbi Tokë, njoftoi NASA të martën.

“Partneriteti ynë me Korporatën Suedeze të Hapësirës është i vlefshëm për NASA-n dhe komunitetin shkencor duke na lejuar të përdorim objektet e tyre me cilësi të lartë në Esrange”, tha Andrew Hamilton, drejtor në detyrë i programit të balonave të NASA-s.

Esrange ndodhet në një zonë të madhe dhe të papopulluar të Suedisë që merr 24 orë rrezet e diellit gjatë muajve të verës.

Hamilton theksoi se balonat në lartësi të madhe nuk do të humbasin gazin e nevojshëm për t’i mbajtur ato lart për shkak të dritës së vazhdueshme të diellit gjatë muajve të verës në rajonet polare.

“Vendndodhja e gamës së nisjes dhe erërat stratosferike lejojnë kushte të shkëlqyera fluturimi për të mbledhur shumë ditë të dhënash shkencore teksa balonat përshkojnë nga Suedia në Kanadanë veriore”, shpjegoi Hamilton.

Programi i balonave ka katër misione kryesore këtë verë.

Një mision përdor një magnet superpërçues për të matur fluksin e izotopeve të rrezeve kozmike me energji të lartë drejt energjive të paeksploruara, ndërkohë që ndihmon në përcaktimin e moshës së rrezeve kozmike të galaktikës së Rrugës së Qumështit.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë