Bashke

Ndalimi i përdorimit të telefonave në shkollat holandeze ​​do të hyjë në fuqi muajin e ardhshëm

Nga muaji i ardhshëm, nxënësit e shkollave të mesme në Holandë nuk do të mund të përdorin më telefonat e tyre në klasë.

Ndalimi, i cili hyn në fuqi në janar 2024, jo vetëm që do të ndalojë telefonat celularë, por edhe iPad-ët, orët inteligjente dhe pajisjet e ngjashme, shkruan Euronews.

Qeveria, e cila njoftoi ndryshimin në korrik, përmend nxënësit e hutuar dhe performancën e ulët arsimore si arsye për ndalimin.

Përveç vendimit të qeverisë, disa shkolla tashmë në mënyrë të pavarur kishin vendosur rregulla për nxënësit që të vendosnin telefonat e tyre në dollapët gjatë gjithë ditës në shkollë.

Vende të tjera po propozojnë legjislacion të ngjashëm. Ndalimi i përdorimit të telefonave në shkolla në Holandë vjen në të njëjtën kohë kur kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Rishi Sunak ka propozuar ndalimin e mediave sociale për moshën nën 16 vjeç.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë