Bashke

Shkupi është qyteti i dytë më i ndotur në Evropë këtë mëngjes

Sot në mëngjes Shkupi u rendit i dyti në mesin e qyteteve më të ndotura në Evropë sipas platformës “IQAir” , e cila monitoron ndotjen e ajrit në kohë reale.

Me një indeks të cilësisë së ajrit prej 154, ndotja e ajrit në Shkup aktualisht është e dëmshme për shëndetin, dhe ajri më i keq se kryeqyteti maqedonas në Evropë është regjistruar vetëm në Krakov, Poloni

Nga Evropa, Prishtina, Varshava dhe Sarajeva ishin gjithashtu në pozitat e para më të këqija.

Në mbarë botën, Shkupi është aktualisht qyteti i 10-të më i ndotur në botë. I pari është Delhi në Indi.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë