Bashke

Shtatë fakte interesante rreth kafshëve

Gërmoni nëpër librat mbi mbretërinë e kafshëve për të mësuar në lidhje me disa fakte të çuditshme dhe interesante rreth kafshëve.

Kafshët dhe zogjtë në mbarë botën kanë disa zakone shumë të qesharake dhe një stil jetese unike; hulumtimi mbi fakte interesante rreth kafshëve është një aktivitet zbavitës kur ju keni kohë të lirë, në një udhëtim të gjatë apo edhe para gjumit.

Këtu janë shtatë fakte interesante rreth kafshëve që ju dhe fëmijët do të befasoheni kur t’i mësoni:1. Hipopotami është nga kafshëve më të rënda dhe më të mëdha në botë. Megjithatë, pavarësisht peshës së tij, hipopotami mund të vrapojë më shpejt se një njeri mesatar.

2. Bretkosa e drurit mund të ngrijë në fillim të dimrit, dhe të qëndroj e ngrirë gjatë gjithë dimrit. Kjo është një aftësi mbijetese që e ndihmon atë të jetojnë në sezonin e ftohtë të dimrit. Me ardhjen e pranverës, bretkosa del nga akulli qe e ka mbuluar dhe i rikthehet normalitetit.

3. Qelbësi bëjnë “kërcimin e lumturisë”, kur janë të ngazëllyer. Shikoni qelbësin nga afër, kur ata janë të ngazëllyer në lidhje me diçka, dhe ata do të performojnë një kërcim të veçantë që konsiston në hedhje anash, përdredhjen e bishtit, dhe fërshëllimën e një zhurme. Ata zakonisht e bëjnë këtë lloj kërcimi, pasi kanë arritur të kapin një objekt të vjedhur dhe duan të festojnë ngjarjen.

4. Luanesha realizon më shumë se 90 për qind të gjuetisë, ndërsa meshkuj ulet dhe relaksohen në shumicën e kohës.

5. Disa kafshë kanë fuqinë për të përdorur “sytë mbrapa kokës “, – pak a shumë. Lepujt dhe papagajtë janë të vetmet kafshë që mund të shohin prapa tyre pa lëvizur kokën. Kjo është për shkak se sytë e tyre mund të kthehet shumë mbrapa, duke u dhënë atyre vizion shumë më të mirë se shumica e kafshëve dhe njerëzve.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë