Bashke

Si ndikon ndryshimi i orës në shëndetin fizik dhe mendor? Studimet tregojnë të dhëna befasuese

 

Në vitin 2019, Parlamenti Evropian votoi për të hequr ndryshimin e orës pasi një studim zbuloi se 84 për qind e njerëzve në vendet që morën pjesë në orën e diellit do të dëshironin që ajo të ndërpritet. Megjithatë, një sondazh zbuloi se shumica e britanikëve ishin paksa në favor të mbajtjes së tij.

44 % që votuan për të mbajtur sistemin aktual dhe 39 % për ta hequr atë. Ekzistojnë gjithashtu disa shqetësime shëndetësore që lidhen me ndryshimin e orës, pasi disa studime kanë treguar se prish ciklet natyrale të gjumit të trupit, gjë që mund të ndikojë si në shëndetin fizik dhe në atë mendor.

Si ndikon ndryshimi i orës në shëndetin fizik?

Truri i njeriut ka një orë biologjike, e njohur gjithashtu si një ritëm cirkadian, që funksionon në një cikël 24-orësh. Pavarësisht nëse fitoni një orë shtesë ose humbni një orë gjumë, kjo shkakton ndërprerje të ciklit të gjumit dhe mund të jetë e vështirë për disa njerëz që të përshtaten përsëri në një orar normal.

Gjumi me probleme gjithashtu mund të çojë në një rrezik më të lartë të sëmundjeve kardiovaskulare. Një studim i vitit 2019 nga studiues në Shkollën Mjekësore të Harvardit dhe Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts ekzaminoi ndikimin e mungesës së gjumit në sëmundjet e zemrës tek minjtë.

Studimi zbuloi se, pas 16 javësh, minjtë që kishin cikle gjumi të ndërprerë zhvilluan pllaka më të mëdha arteriale në krahasim me minjtë me modele normale të gjumit. Minjtë me mungesë gjumi gjithashtu kishin dyfishin e nivelit të disa qelizave të bardha të gjakut në qarkullimin e tyre dhe sasi më të ulëta të hipokretinës, një hormon që luan një rol kyç në rregullimin e gjendjeve të gjumit dhe zgjimit.

Humbja e një ore gjumi gjatë ndryshimit të orës në pranverë është lidhur me një rritje të sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru. Në SHBA, spitalet raportojnë një rritje prej 24 për qind të vizitave pas sulmit në zemër, çdo vit, të hënën, pasi orët ecin përpara. Hulumtimet kanë treguar gjithashtu një rritje të aksidenteve automobilistike kur makinat kthehen në muajt e ftohtë, ndërsa shoferët përshtaten me ndryshimin e orës, shkruan abcnews.al.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë