Bashke

Studentët në protesta, shprehën revoltin për mospagesën e bursave

Nga njëra anë studentet me parulla të ndryshme që kërkojnë të drejtat e tyre ndërsa nga ana tjetër forca të shumta policore para hyrjes së Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës.

Në protestën e organizuar nga unionet e studenteve u kërkua pagesa e bursave të cilat katër muaj janë vonuar, kuponët e transportit, dhe rikonstruksionin e konvikteve studentore.

“Kërkesat tona janë që të mos neglizhohen studentet dhe MASH-i të jetë më serioze ndaj kërkesave të studenteve, të kemi standard studentor më të lart, pagesa të rregullta dhe investime në infrastrukturën e konvikteve studentore që në qoftë se i shihni janë në gjendje të mjerueshme por studentet jetojnë në ato kushte dhe po ashtu kërkojmë që të kemi arsim më cilësor”, tha Blendi Hodai – nga Unioni i Studenteve.

Disa orë para se të fillonte protesta e paralajmëruar nga ana e studenteve, ministri i Arsimit në një status në rrjetet sociale njoftoi se të gjithë studentet të cilët i kanë plotësuar kushtet për vazhdim të bursës nga viti i kaluar si dhe pagesën retroaktive me marrëveshje i kanë në llogaritë e tyre. Ndërsa pikërisht pagesa e bursave para protestës ngjalli edhe reagime te studentet.

“Vetë vendimi që ministri Jeton Shaqiri sot t’i paguaj bursat para protestës tregon edhe njëherë për qasjen neglizhuese që e ka MASH-i ndaj studenteve dhe gabon kur mendon se para protestës mund të blihen studentet, duke i paguar për katër muaj për të cilën është dashur çdo muaj t’i paguaje bursat studentore”, u shpreh Blendi Hodai – nga Unioni i Studenteve.

Student të cilët kanë plotësuar kushtet e bursave janë mbi 3000, ndërsa nga ky numër 1500 janë student të rasteve sociale. Vlera e bursës për një student është 6000 denarë në muaj. /Alsat.mk

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë