Bashke

Teknologjia më e avancuar e procesorëve mund të debutojë me iPhone 17 Pro në 2025

Sipas një raporti të Financial Times, TSMC ka konfirmuar se është duke punuar në procesin e fabrikimit 2-nanometër prodhimi në masë i të cilit pritet të nisë në 2025.

Kompania pretendon se procesi i prodhimi 2-nanometër do të jetë më i avancuari i gjysmëpërçuesve në industri kur bëhet fjalë për densitetin e tranzistorëve dhe efikasitetin e energjisë.

Raporti shton se Apple do të jetë kompania e parë që përdor çipet 2-nanometër të TSMC për modelet iPhone 17 Pro të cilët janë pajisjet e para me këtë teknologji.

Ndërkaq Nvidia gjithashtu pritet të përdorë të njëjtën teknologji me gjeneratën e ardhshme të kartave grafike njohur si RTX 5000. Teknologjia e re e fabrikimit do të përmirësojë performancën dhe efikasitetin me çipet aktuale 3-nanometër siç janë Apple A17 Pro dhe M3.

Vlen të theksohet se TSMC nuk është kompania e vetme që po punon me procesin 2-nanometër. Disa prej konkurrentëve lider si Samsung dhe Intel gjithashtu po punojnë për prodhimin e çipeve të tyre 2-nanometër.

Megjithatë firma Tajvaneze mund të bëhet e para që nis prodhimin e tyre në masë nëse arrijnë ta bëjnë prej parashikimeve të 2025-ës.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë