Bashke

Jannik Sinner, kush është ylli i ri i botës së tenisit

Jannik Sinner i fitoi Grand Slam-in e tij të parë këtë vit dhe askush nuk beson se do të jetë i fundit.

22-vjeçari nga Tiroli i Jugut mahniti botën jo vetëm me goditjet e tij të forta, por edhe me forcën mendore dhe vetëbesimin e palëkundur që i mbështetën ato.

Jannik Sinner, kush është ylli i ri i botës së tenisit

“Të jesh i qetë, për mua si lojtar, është shumë e rëndësishme, sepse mund t’i shohësh gjërat pak më mirë dhe pak më shpejt,” tha ai për Financial Times.

Jannik Sinner, kush është ylli i ri i botës së tenisit

Pjesë nga Intervista:

Ai porosit një makiato, por pa kafeinë. Ai është banor i Monakos, tradicionalisht një vend i playboy-ve, por shumë qartë nuk është i ngjashëm me ta. Ai është një fans i garave të Formula 1, por nuk ka garazh në Monako dhe mban vetëm një makinë: një Audi. Ai ka një të dashur prej shumë kohësh, modelen dhe influenceren Maria Braccini, por e mban jetën e tij personale me vendosmëri larg vëmendjes.

Ai fitoi Rotterdam Open pasi fitoi Australian Open. Të dyja fitoret i kanë çuar fitimet e tij në karrierë në gati 20 milionë dollarë, pa llogaritur marrëveshjet e tij të jashtme të sponsorizimit – Nike së fundmi i dha atij një kontratë 10-vjeçare prej 158 milionë dollarësh.

Me Big Four që po largohet gradualisht (Novak Djokovic, të cilin Sinner e mundi në gjysmëfinale në Australi, është ende numri një i botës, por Roger Federer është tërhequr dhe Rafael Nadal dhe Andy Murray kanë thënë të dy se ka të ngjarë të largohen këtë vit), tenisi ka kërkuar figura të reja. Shumë besojnë se Sinner do të jetë një nga liderët e ardhshëm të tenisit.

Antoni Ciufo Sinner ka lindur në Innichen në Tirolin e Jugut, pesë milje larg kufirit me Austrinë. Babai i tij ishte kuzhinier, nëna e tij kameriere dhe ai ka një vëlla më të madh, Mark.

“Ajo që ka vërtet rëndësi është të përpiqesh të punosh shumë, të zgjohesh dhe të shkosh në punë dhe ta bësh atë me një buzëqeshje. Prindërit e mi vinin gjithmonë në shtëpi dhe buzëqeshnin. Pra, kjo është ajo që më dhanë: një mentalitet vërtet pozitiv me një etikë pune vërtet të mirë.”

Sinner është tashmë një superstar në Itali dhe fama e tij po përhapet me shpejtësi. Por ai e vesh lehtë. “Nëse shkoj në dyqan dhe njerëzit kërkojnë fotografi, e pranoj”, thotë ai. “Është bukur, veçanërisht kur dikush i ri vjen tek unë, sepse unë gjithashtu isha i ri dhe ndonjëherë shumë i turpshëm për të kërkuar një foto.”

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë