Bashke

Meta shkatërron rrjetin e mijëra llogarive false me bazë në Kinë

Meta thotë se kohët e fundit ka hequr një rrjet me mijëra llogari të rreme dhe mashtruese me bazë në Kinë.

Përdoruesit u paraqitën si amerikanë dhe kërkuan të përhapnin përmbajtje polarizuese rreth politikës amerikane dhe marrëdhënies mes SHBA-Kinë.

Ndër temat që postoheshin në këto llogari të rreme ishin aborti, çështjet e luftës kulturore dhe ndihma për Ukrainën.

Meta nuk i lidhi profilet me zyrtarët e Pekinit, por ka parë një rritje të rrjeteve të tilla me bazë në Kinë përpara zgjedhjeve të vitit 2024 në SHBA.

Kina tani është burimi i tretë më i madh gjeografik i rrjeteve të tilla, tha kompania, pas Rusisë dhe Iranit.

Mbyllja e këtyre llogarive u zbulua në një raport tremujor të kërcënimit të publikuar të enjten nga kompania mëmë e Facebook, Instagram dhe WhatsApp.

Rrjeti me bazë në Kinë përfshinte më shumë se 4700 llogari dhe përdorte fotografi të profilit dhe emra të kopjuar nga përdorues të tjerë në mbarë botën.

Llogaritë ndanë dhe pëlqyen postimet e njëri-tjetrit, dhe disa nga përmbajtja dukej se ishin marrë direkt nga platforma X.

Në disa raste llogaritë kopjuan dhe publikuan fjalë për fjalë postime nga politikanë amerikanë, si republikanë ashtu edhe demokratë,  duke përfshirë ish-kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi, Guvernatorin e Miçiganit Gretchen Whitmer, Guvernatorin e Floridës Ron DeSantis, përfaqësuesit Matt Gaetz dhe Jim Jordan, dhe të tjerë.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë