Bashke

Gaza, 22 palestinezë humbën jetën në sulmet e ushtrisë izraelite

Të paktën 22 palestinezë kanë humbur jetën në sulmet e ushtrisë izraelite ndaj Rripit të Gazës.

Sipas agjencisë zyrtare palestineze të lajmeve WAFA, të paktën pesë palestinezë, përfshirë gra dhe fëmijë, humbën jetën si pasojë e sulmit të ushtrisë izraelite ndaj shtëpisë së familjes al-Terturi në rrugën Abu Husayra në perëndim të qytetit të Gazës.

Si pasojë e bombardimit të avionëve luftarakë izraelitë ndaj shtëpisë që i përkiste familjes Hejazi në lagjen Sabra në jug të qytetit të Gazës, dy gra palestineze humbën jetën, ndërsa disa të tjerë u plagosën dhe disa kanë mbetur nën rrënoja.

Gjithashtu, thuhet se të paktën katër palestinezë u vranë dhe shumë të tjerë u plagosën si pasojë e shënjestrimit nga avionët luftarakë izraelitë të shtëpisë që i përket familjes Hatib në lagjen Al-Jenina në lindje të qytetit Rafah në jug të Rripit të Gazës.

Ndërkohë, gjashtë palestinezë humbën jetën si pasojë e bombardimit të ushtrisë izraelite ndaj një shtëpie të familjes Hajavat në kampin e refugjatëve Al-Shabura në qendër të Rafah në të cilën qëndronin palestinezë të zhvendosur.

Më tej, njoftohet se 5 palestinezë humbën jetën si pasojë e sulmit të ushtrisë izraelite në shtëpinë e familjes Abu Taha në Rafah.

Në Rripin e Gazës me një popullsi prej rreth 2,3 milionë banorësh po përjetohet një katastrofë e madhe humanitare për shkak të pengesës për hyrjen e ndihmave humanitare dhe si pasojë e vazhdimit të sulmeve nga ushtria izraelite duke shënjestruar vendbanimet civile, spitalet, shkollat ​​dhe strehimoret e palestinezëve të zhvendosur që nga 7 tetori 2023.

Në sulmet e Izraelit në Rripin e Gazës që nga 7 tetori e deri më tani, 34.454 palestinezë, përfshirë të paktën 14.685 fëmijë dhe 9.670 gra, u vranë dhe 77.575 njerëz u plagosën.

Ndërsa njoftohet se nën rrënoja ka ende mijëra të vdekur, se infrastruktura civile po shkatërrohet dhe se janë vendosur në objektiv edhe spitalet e institucionet arsimore ku njerëzit janë strehuar.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë