Bashke

Ronaldo shet Cruzeiron, klubi tjetër nën pronësi do të jetë i radhës

Ronaldo Luis Nazario de Lima apo i njohur vetëm si Ronaldo ka shitur shumicën e aksioneve të tij në klubin brazilian Cruzeiro, klubi ku ai u stërvit si lojtar, u njoftua të hënën nga pronari i ri, Pedro Lourenco.

Lourenco, pronar i zinxhirit Supermercados BH, konfirmoi operacionin në një deklaratë për gazetarët në selinë e klubit në Belo Horizonte, pas disa ditësh thashetheme për negociatat.

“Nuk po blej një biznes, por një pasion”, ka thënë Lourenco, duke parashikuar një nënshkrim me Ronaldon që u zyrtarizua disa orë më vonë.

Sipas shtypit vendas, vlera e operacionit është vendosur në 600 milionë real (rreth 117 milionë dollarë ose 109 milionë euro) në këmbim të 90% të aksioneve të klubit që zotërohen nga ish-sulmuesi i kombëtares braziliane.

Ronaldo e bleu Cruzeiron në dhjetor të vitit 2021, në një kohë kur klubi historik Belo Horizonte ishte në divizionin e dytë dhe i zhytur në një proces rikuperimi gjyqësor, për të shmangur falimentimin për shkak të borxheve.

Në atë kohë, Ronaldo, gjithashtu pronar i Real Valladolid, shpërndau 400 milionë real (sot 78 milionë dollarë) dhe mori përsipër borxhet e bëra nga klubi, të cilat arritën në 1000 milionë real (rreth 195 milionë dollarë).

Gjatë menaxhimit të tij, Cruzeiro u kthye në divizionin e parë dhe përfundoi në vitin 2023 në pozitën e 14-të në renditjen e ligës.

Në konferencën për shtyp në të cilën u zyrtarizua marrëveshja, Ronaldo supozoi një shitje të ardhshme të Valladolidit.

“Valladolid është i radhës”, ishte e vetmja frazë që tha kur u pyet për të ardhmen e tij në Spanjë.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni

Kjo faqe interneti përdor cookie për të përmirësuar përvojën tuaj. Ne do të supozojmë se jeni në rregull me këtë, por ju mund të tërhiqeni nëse dëshironi. Pranoj Lexo më shumë